Współpraca międzynarodowa

Materiał
siewny

Organizacja rynku mleka

PROW

Współpraca międzynarodowa

Owoce
i warzywa
w szkole

Mleko
w szkole

Pomoc
Żywnościowa

Analizy
i prognozy rynkowe

Rejestracja przedsiębiorców

Embargo rosyjskie

 

 

Producenci i przetwórcy żywności i napojów, dystrybutorzy i handlowcy, restauratorzy, szefowie kuchni, kucharze, menedżerowie restauracji, dostawcy produktów, konsumenci spotkali się w dniach 16-18 marca  2017 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach w czasie Food Show – unikalnego wydarzenia biznesowego i kulinarnego skierowanego do branży spożywczej i gastronomicznej oraz pasjonatów gotowania oraz dobrego jedzenia.

16 marca br. odbyła się debata plenarna pt.,,Żywność – najlepsza wizytówka promocyjna Polski’’ zawierająca zagadnienia: Promocja wspólnej marki jakościowej żywności ,,made in Poland’’, Rynek wewnętrzny. Polscy konsumenci wybierają żywność naturalną, regionalną i lokalną. Polskie przewagi eksportowe: jakość, cena, serwis, Protekcjonizm gospodarczy barierą na drodze rozwoju eksportu, w której wziął udział jako prelegent Dyrektor Biura Rozwoju Rynku Agencji Rynku Rolnego w Warszawie  - Pan Paweł Kocon.

Na mieszkańców regionu czekały m.in. targi żywności, spotkania  z blogerami i mistrzami kuchni, warsztaty, pokazy gotowania, konkursy, degustacje oraz porady z zakresu diety roślinnej. Wszystko to w ramach Food Show – kulinarnego święta, jakiego na Śląsku jeszcze nie było. Impreza była platformą wymiany doświadczeń i okazją do  dyskusji o wyzwaniach stojących przed branżą spożywczą i gastronomiczną. W czwartek i piątek Food show zgromadziło specjalistów branży HoReCa, producentów żywności, dystrybutorów, dostawców, a także kucharzy, restauratorów, sommelierów i analityków. Goście debatowali o nowych zjawiskach w przemyśle spożywczym, w kontekście zwiększającej się świadomości konsumentów. Pierwszego dnia eksperci debatowali o trendach na rynku żywności oraz perspektywach rozwoju przetwórstwa, handlu. Drugiego dnia dyskutowano na temat polskiej gastronomii wobec wyzwań ekonomicznych i prawnych, zarządzania w biznesie restauracyjnym, dizajnie w lokalach, nowoczesnych technologiach. Trzeci dzień był dniem otwartym dla zwiedzających.

W wybranych sesjach tematycznych uczestniczyli: Dyrektor OT ARR – Tomasz Żabiński, Z-ca Dyrektora OT ARR w Katowicach – Witold Panas oraz pracownicy Sekcji Operacyjnej. W trakcie trwania Food Show pracownicy OT ARR w Katowicach zorganizowali stoisko informacyjno –promocyjne ARR.

Informacje z Oddziałów Terenowych