Współpraca międzynarodowa

Materiał
siewny

Organizacja rynku mleka

PROW

Współpraca międzynarodowa

Owoce
i warzywa
w szkole

Mleko
w szkole

Pomoc
Żywnościowa

Analizy
i prognozy rynkowe

Rejestracja przedsiębiorców

Embargo rosyjskie

 

 

Kolejny z cyklu briefingów prasowych Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa (POPŻ) odbył się 08.08.2017 r. w Szczecinie. Na spotkaniu podsumowano Podprogram 2016, który był realizowany w ramach POPŻ 2014 – 2020 w województwie zachodniopomorskim.

W województwie zachodniopomorskim w POPŻ uczestniczyły prawie wszystkie gminy, tj. 106 ze 114 gmin. Na terenie województwa zachodniopomorskiego  rozdysponowano ponad 3 670,81 ton żywności, które trafiły do 71 041 osób.

Z roku na rok następuje systematyczny rozwój programu. Wzrasta także jakość produktów – w ostatnim czasie m.in. dodano składniki naturalne, zwiększono zawartość mięsa, a także uatrakcyjniono opakowania, które są wielokolorowe i podobne do opakowań istniejących na rynku. Dziennikarzy ciekawiło ile i jakie produkty trafiają do potrzebujących. W podprogramie 2016 r. znajdowało się 16 produktów: makaron jajeczny, ryż biały, herbatniki, mleko UHT, ser podpuszczkowy dojrzewający, groszek z marchewką, fasola biała, koncentrat pomidorowy, powidła śliwkowe, gulasz wieprzowy z warzywami, filet z makreli w oleju, szynka drobiowa, szynka wieprzowa mielona, pasztet wieprzowy, cukier biały, olej rzepakowy.

W ramach programu POPŻ przeprowadzane są warsztaty kulinarne dla różnych grup pokoleniowych, warsztaty dietetyczne i dotyczące zdrowego żywienia, programy edukacyjne o zasadach zdrowego żywienia i przeciwdziałania marnowaniu żywności oraz warsztaty edukacji ekonomicznej.

W Podprogramie 2017 r. ilość zakupionych produktów wyniesie ponad 67 tys. ton żywności. Liczba produktów wzrosła do 19 i wprowadzono nowe, w tym bezglutenowe.

W briefingu prasowym wzięli udział: Krzysztof Kozłowski – Wojewoda Zachodniopomorski, Bożena Jeziorska  - koordynator projektów Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej oraz Agnieszka Śpiewak - p.o. Dyrektor OT ARR w Szczecinie.

Informacje z Oddziałów Terenowych