Współpraca międzynarodowa

Materiał
siewny

Organizacja rynku mleka

PROW

Współpraca międzynarodowa

Owoce
i warzywa
w szkole

Mleko
w szkole

Pomoc
Żywnościowa

Analizy
i prognozy rynkowe

Rejestracja przedsiębiorców

Embargo rosyjskie

 

 

Kolejny z cyklu briefingów prasowych Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa (POPŻ) odbył się 29.07.2017 r. w Łodzi. Na spotkaniu podsumowano Podprogram 2016, który był realizowany w ramach POPŻ 2014 – 2020 w województwie łódzkim.

W województwie łódzkim w POPŻ  uczestniczyło 158 ze 177 istniejących gmin, co stanowi blisko 90%.  Na terenie województwa łódzkiego rozdysponowano ponad 4100 ton żywności, które trafiły do 82 602 osób.

W briefingu prasowym wzięli udział: Karol Młynarczyk – Wicewojewoda Łódzki, ks. Andrzej Partyka - Dyrektor Caritasu Archidiecezji Łódzkiej, ks. Jacek Andrzejczak - Dyrektor Caritas Archidiecezji Kaliskiej oraz Dariusz Adamczyk - Dyrektor OT ARR Łódź

Z roku na rok następuje systematyczny rozwój programu. Wzrasta także jakość produktów – w ostatnim czasie m.in. dodano składniki naturalne, zwiększono zawartość mięsa, a także uatrakcyjniono opakowania, które są  wielokolorowe i podobne do opakowań istniejących na rynku. Dziennikarzy ciekawiło ile i jakie produkty trafiają do potrzebujących. Obecnie w zestawie znajduje się 16 produktów: makaron jajeczny,  ryż biały, herbatniki, mleko UHT, ser podpuszczkowy dojrzewający, groszek z marchewką, fasola biała, koncentrat pomidorowy, powidła śliwkowe, gulasz wieprzowy z warzywami, filet z makreli w oleju, szynka drobiowa, szynka wieprzowa mielona, pasztet wieprzowy, cukier biały, olej rzepakowy. Na każdą osobę objętą programem pomocowym przypada 50 kg żywności.

 - Warunkiem realizacji programu były działania towarzyszące, o których była mowa. Jest to uczenie osób korzystających z programu na poszczególnych spotkaniach, w grupach, na warsztatach pod kierunkiem osoby do tego przygotowanej, wykwalifikowanej jak zagospodarować tę żywność, jak jej nie marnować, jak ją dobrze spożytkować,  jak skalkulować dobrze domowy budżet. To się wydaje oczywiste być może, ale to bardzo często nie jest oczywiste dla tych osób – powiedział ks. Andrzej Partyka, Dyrektor Caritas Archidiecezji Łódzkiej.  - Niejednokrotnie braki budżetowe, nawet przy małych środkach wynikają z tego, że nie potrafią te osoby gospodarować własnym budżetem. Dlatego też w ramach programu POPŻ przeprowadzane są warsztaty kulinarne dla różnych grup pokoleniowych, warsztaty dietetyczne i dotyczące zdrowego żywienia, programy edukacyjne o zasadach zdrowego żywienia i przeciwdziałania marnowaniu żywności, oraz warsztaty edukacji ekonomicznej.

Agencja Rynku Rolnego jest instytucją odpowiedzialną za przygotowanie i przeprowadzanie przetargów na dostawy artykułów spożywczych do magazynów organizacji partnerskich. Sprawuje nadzór  nad dostawami żywności przez wykonawców oraz nad dystrybucją żywności i działaniami na rzecz włączenia społecznego realizowanymi przez organizacje partnerskie.

Informacje z Oddziałów Terenowych