Współpraca międzynarodowa

Materiał
siewny

Organizacja rynku mleka

PROW

Współpraca międzynarodowa

Owoce
i warzywa
w szkole

Mleko
w szkole

Pomoc
Żywnościowa

Analizy
i prognozy rynkowe

Rejestracja przedsiębiorców

Embargo rosyjskie

 

 

Dnia 15 marca 2017 r. w pracowniach gastronomicznych Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego w Kielcach odbyła się druga edycja konkursu „Świętokrzyski talerz młodego kucharza”.

Pod fachowym okiem zaproszonego jury, w składzie: Teo Vafidis, prekursor kuchni greckiej w Polsce, Robert Głyda, Monika Gwiazda, Zbigniew Szeląg, Zbyszek Kopycki i Piotr Papież młodzież ze szkół gastronomicznych z terenu województwa świętokrzyskiego rywalizowała ze sobą przygotowując dania z polędwiczki wieprzowej.

Celem konkursu było zachęcenie uczniów do zdrowej rywalizacji i rozwijania swoich umiejętności zawodowych. Podczas rywalizacji, uczestnicy wykorzystywali składniki, takie jak groszek cukrowy, figi i ciasto filo. Każdy z zawodników musiał wykazać się nie tylko umiejętnościami kulinarnymi, ale także dobrą organizacją pracy. Przygotowanie w krótkim czasie od podstaw smacznego i zarazem pięknie wyglądającego dania to nie lada wyzwanie nawet dla doświadczonych kucharzy. Wszyscy uczniowie wykonali swoje potrawy perfekcyjnie. Jury, miało bardzo trudne, choć trzeba przyznać, że smakowite zadanie wybrania najlepszego z najlepszych dań przygotowanych przez młodych kucharzy. Po degustacji i dyskusji, jurorzy podjęli decyzję o wyborze zwycięzców konkursu. Pod uwagę brali smak potrawy, dekorację i sposób podania, technikę pracy w kuchni, a także trafność wyboru dania. W konkursie kulinarnym zwyciężył Marian Wąchała z technikum Awans w Kielcach. Drugie miejsce zajęła Paulina Sobczyk z Zespołu Szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach, a ostatnie miejsce na podium zdobyła Gabriela Sput z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych imienia Mikołaja Kopernika w Busku-Zdroju.

Agencję Rynku Rolnego reprezentował Jacek Toś Dyrektor Oddziału Terenowego w Kielcach, który pogratulował wszystkim uczestnikom konkursu, życząc dalszych sukcesów oraz wręczył zwycięzcom upominki ufundowane przez ARR.

Informacje z Oddziałów Terenowych