Współpraca międzynarodowa

Materiał
siewny

Organizacja rynku mleka

PROW

Współpraca międzynarodowa

Owoce
i warzywa
w szkole

Mleko
w szkole

Pomoc
Żywnościowa

Analizy
i prognozy rynkowe

Rejestracja przedsiębiorców

Embargo rosyjskie

 

 

W Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach 23.08.2017r. odbył się briefing prasowy Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa (POPŻ). Na spotkaniu podsumowano Podprogram 2016, który był realizowany w ramach POPŻ 2014 – 2020 w województwie świętokrzyskim, jak i całym kraju.

W programie POPŻ uczestniczyły prawie wszystkie gminy z terenu województwa świętokrzyskiego tj. 98 ze 102 gmin, co stanowi 96%. W regionie tym rozdysponowano 3 548 ton żywności, które trafiły do 68 962 osób objętych pomocą żywnościową.

Wzrasta jakość produktów oraz wartość produktów w POPŻ. W ostatnim czasie m.in. dodano składniki naturalne, zwiększono zawartość mięsa, a także uatrakcyjniono opakowania, które są wielokolorowe i podobne do opakowań istniejących na rynku. W podprogramie 2016 r. znajdowało się 16 produktów: makaron jajeczny, ryż biały, herbatniki, mleko UHT, ser podpuszczkowy dojrzewający, groszek z marchewką, fasola biała, koncentrat pomidorowy, powidła śliwkowe, gulasz wieprzowy z warzywami, filet z makreli w oleju, szynka drobiowa, szynka wieprzowa mielona, pasztet wieprzowy, cukier biały, olej rzepakowy.

W województwie świętokrzyskim w ramach programu POPŻ zostały przeprowadzone 553 działania towarzyszące, które objęły 10 752 osoby. W ramach działań odbywały się warsztaty dietetyczne, kulinarne dotyczące zdrowego żywienia, programy edukacyjne o zasadach zdrowego żywienia i przeciwdziałania marnowaniu żywności oraz edukacji ekonomicznej.

W briefingu prasowym wzięli udział: Agata Wojtyszek - Wojewoda Świętokrzyski, ks. dr Stanisław Słowik - Dyrektor Caritasu Diecezji Kieleckiej oraz Jacek Toś Dyrektor Oddziału Terenowego ARR w Kielcach.

Informacje z Oddziałów Terenowych