Współpraca międzynarodowa

Materiał
siewny

Organizacja rynku mleka

PROW

Współpraca międzynarodowa

Owoce
i warzywa
w szkole

Mleko
w szkole

Pomoc
Żywnościowa

Analizy
i prognozy rynkowe

Rejestracja przedsiębiorców

Embargo rosyjskie

 

 

Kolejny z cyklu briefingów prasowych Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa (POPŻ) odbył się 18.08.2017 r. w Poznaniu. Na spotkaniu podsumowano Podprogram 2016, który był realizowany w ramach POPŻ 2014 – 2020 w województwie wielkopolskim.

W województwie wielkopolskim w POPŻ  uczestniczyło 184 z 226 gmin, co stanowi powyżej 80%.  Na terenie województwa wielkopolskiego rozdysponowano ponad 4242 ton żywności, które trafiły do 87 382 osób. W Wielkopolsce 55 ośrodków pomocy społecznej pełni funkcję organizacji partnerskiej lokalnej (OPL) bezpośrednio wydającej żywność osobom najbardziej potrzebującym, co stanowi 24% wszystkich OPL w regionie.

Obecnie w zestawie znajduje się 16 produktów: makaron jajeczny,  ryż biały, herbatniki, mleko UHT, ser podpuszczkowy dojrzewający, groszek z marchewką, fasola biała, koncentrat pomidorowy, powidła śliwkowe, gulasz wieprzowy z warzywami, filet z makreli w oleju, szynka drobiowa, szynka wieprzowa mielona, pasztet wieprzowy, cukier biały, olej rzepakowy. Na każdą osobę objętą programem pomocowym przypada 50 kg żywności. W ramach programu POPŻ przeprowadzane są warsztaty kulinarne dla różnych grup pokoleniowych, warsztaty dietetyczne i dotyczące zdrowego żywienia, programy edukacyjne o zasadach zdrowego żywienia i przeciwdziałania marnowaniu żywności oraz warsztaty edukacji ekonomicznej.

W Podprogramie 2017 r. ilość zakupionych produktów wyniesie ponad 67 tys. ton żywności. Z roku na rok następuje systematyczny rozwój programu. Liczba produktów wzrosła do 19 i wprowadzono nowe, w tym bezglutenowe. Wzrasta także jakość produktów – w ostatnim czasie m.in. dodano składniki naturalne, zwiększono zawartość mięsa, a także uatrakcyjniono opakowania, które są  wielokolorowe i podobne do opakowań istniejących na rynku.

W briefingu prasowym wzięli udział: Marlena Maląg – Wicewojewoda Wielkopolski, Zbigniew Król – Z-ca Dyrektora Wydziału Infrastruktury i Rolnictwa, ks. Marcin Janecki - Dyrektor Caritasu Archidiecezji Poznańskiej, Dawid Szkudlarek – koordynator POPŻ, Maria Kardaś – główna księgowa, koordynator POPŻ w Caritas Archidiecezji Poznańskiej, Bogdan Fleming - Dyrektor OT ARR Poznań, Wojciech Boguta – Dyrektor Biura Wspierania Konsumpcji ARR.

Agencja Rynku Rolnego jest instytucją odpowiedzialną za przygotowanie i przeprowadzanie przetargów na dostawy artykułów spożywczych do magazynów organizacji partnerskich. Sprawuje nadzór  nad dostawami żywności przez wykonawców oraz nad dystrybucją żywności i działaniami na rzecz włączenia społecznego realizowanymi przez organizacje partnerskie.

Informacje z Oddziałów Terenowych