Współpraca międzynarodowa

Materiał
siewny

Organizacja rynku mleka

PROW

Współpraca międzynarodowa

Owoce
i warzywa
w szkole

Mleko
w szkole

Pomoc
Żywnościowa

Analizy
i prognozy rynkowe

Rejestracja przedsiębiorców

Embargo rosyjskie

 

 

W dniu 11 czerwca bm. w Górnie odbyły się kolejne już XI Targi Żywności Tradycyjnej „Festiwal Podkarpackich Smaków”. Zgłosiło się ponad 100 wystawców (przede wszystkim koła gospodyń wiejskich, lokalne stowarzyszenia, małe i średnie zakłady przetwórstwa rolno-spożywczego, rolnicy oraz gospodarstwa agroturystyczne. Do konkursu i oceny eksperckiej zostało zgłoszonych ponad 100 produktów. Na stoiskach czekały na smakoszy pierogi, placki, proziaki, ciasta, wędliny, masa nalewek, miody, chleby, gotowe dania, wśród których szczególne uznanie znalazły mistrzowski gulasz z dzika i fantastyczny pasztet galicyjski.

Ważnym elementem  każdego Festiwalu Podkarpackich Smaków w Górnie jest konkurs organizowany w dwóch kategoriach: „Produkt dopuszczony do obrotu” i „Produkt pretendujący do miana produktu tradycyjnego”. W pierwszej kategorii swoje produkty  zgłaszały prowadzące już działalność gospodarczą firmy. W tej kategorii nagrodę specjalną ufundowaną przez Agencję Rynku Rolnego otrzymała Masarnia OSIP Zygmunt Osip z Wierzawic k. Leżajska, którą wręczył Dyrektor Oddziału Terenowego ARR w Rzeszowie Pan Józef Wyskiel.

Prezentowane podczas Festiwalu potrawy i produkty można było w większości kupić oraz degustować. Czas umilały uczestnikom Festiwalu występy kapel ludowych, zespoły pieśni i tańca a także kiermasze rękodzieła ludowego. W tym roku po raz pierwszy odbyły się pokazy kulinarne, które prowadził kucharz Marcin Purgacz, ambasador Marki Podkarpackie Smaki.

ot_rzeszowot_rzeszow

ot_rzeszowot_rzeszow

ot_rzeszowot_rzeszow

ot_rzeszowot_rzeszow

ot_rzeszow

Informacje z Oddziałów Terenowych