Współpraca międzynarodowa

Materiał
siewny

Organizacja rynku mleka

PROW

Współpraca międzynarodowa

Owoce
i warzywa
w szkole

Mleko
w szkole

Pomoc
Żywnościowa

Analizy
i prognozy rynkowe

Rejestracja przedsiębiorców

Embargo rosyjskie

 

 

Pierogi z kozim serem i rzodkiewką, pierogi z kapustą, grzybami i jajkiem, pierogi z ciasta drożdżowego smażone … Te i inne pyszności wzięły udział w „Festiwalu pierogów” zorganizowanym podczas III Sierpeckich Dni Rolnika w Studzieńcu.

Pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Marszałka Województwa Mazowieckiego w dniach 12–13 maja w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego (ZSCKR) w Studzieńcu, odbyły się III Sierpeckie Dni Rolnika w Studzieńcu.

Podczas dwudniowej imprezy, przy sprzyjającej pogodzie wszyscy odwiedzający mieli okazję obejrzeć wystawę sprzętu rolniczego, zwierząt hodowlanych, pokaz siewu kukurydzy metodą strip-till, koncerty szkolnych zespołów muzycznych, pokaz musztry kelnerskiej itp. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też różnorodne konkursy jak np. dojenie krowy na czas.

Oddział Terenowy ARR w Warszawie, który od kilku lat współpracuje z działającą pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi szkołą w Studzieńcu przygotował stoisko informacyjno-promocyjne oraz nagrodził wszystkich uczestników „Festiwalu pierogów”.

 

Informacje z Oddziałów Terenowych