Współpraca międzynarodowa

Materiał
siewny

Organizacja rynku mleka

PROW

Współpraca międzynarodowa

Owoce
i warzywa
w szkole

Mleko
w szkole

Pomoc
Żywnościowa

Analizy
i prognozy rynkowe

Rejestracja przedsiębiorców

Embargo rosyjskie

 

 

Szparagi z kurczakiem i szynką parmeńską w sosie ziołowo-musztardowym, gofry z siemienia lnianego, mleczka kokosowego, płatków owsianych maczane w musie owocowym, kolorowe tortinki ze szpinakiem… Te i inne  wyjątkowo pyszne dania wzięły udział w finale konkursu kulinarnego współorganizowanego przez PSSE w Grodzisku Mazowieckim i Oddział Terenowy ARR w Warszawie.

Konkurs tradycyjnie skierowany był do uczniów starszych klas szkoły podstawowej i gimnazjum. Również główny cel konkursu od 5 lat pozostaje ten sam  - kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych, zainteresowanie samodzielnym przygotowywaniem zdrowych posiłków.

Zadaniem konkursowym było w I etapie konkursu – skomponowanie przepisów na jedną przekąskę i jeden deser z wykorzystaniem warzyw i owoców. W II etapie – finałowym uczniowie przygotowywali potrawy zgłoszone do konkursu w profesjonalnej pracowni gastronomicznej Zespołu Szkół Nr 1 w Grodzisku Mazowieckim. Do receptury uczniowie dołączali skład ilościowy poszczególnych składników, sposób wykonania oraz zawartość odżywczą i kaloryczną w 100 gramach gotowego dania.

 

Informacje z Oddziałów Terenowych