Współpraca międzynarodowa

Materiał
siewny

Organizacja rynku mleka

PROW

Współpraca międzynarodowa

Owoce
i warzywa
w szkole

Mleko
w szkole

Pomoc
Żywnościowa

Analizy
i prognozy rynkowe

Rejestracja przedsiębiorców

Embargo rosyjskie

 

 

Małopolski Konkurs Szkół Gastronomicznych jest najbardziej rozpoznawalnym i prestiżowym konkursem związanym z tematyką gastronomiczną w regionie, organizowaną od 1999 roku. Uczestniczą w niej uczniowie z różnych regionów Polski oraz drużyny zagraniczne z zaprzyjaźnionych szkół. Kolejna już,  XVIII edycja odbyła się w dniach od 3 do 5 marca 2017 w Zespole Szkół Gastronomicznych nr 1 w Krakowie.

Ideą konkursu jest propagowanie różnorodności potraw i napojów oraz tradycji kulinarnych, dokonywanie oceny własnych umiejętności zawodowych, integracja szkół o tym samym profilu kształcenia oraz nawiązywanie współpracy ze szkołami z zagranicy. Impreza przyczynia się do rozwijania zawodowych zainteresowań uczniów, rozbudzania pomysłowości i inicjatywy u młodych ludzi. Ponadto konkurs sprzyja poszerzaniu wiedzy uczniów i nauczycieli zawodu na temat produktów wytwarzanych w ramach wspólnotowych i krajowych systemów jakości.

W  tym roku swoją kulinarną przygodę zapragnęli przeżyć uczniowie reprezentujący szkoły z Krakowa, Tarnowa, Jarosławia, Myślenic, Wisły, Łodzi, Dąbrowy Górniczej, Bochni, Limanowej, Wieliczki, Wadowic, Bielska Białej, Nowego Sącza, Radoczy, Kutna i Iwonicza. Polaków wsparli również  goście z zagranicy: słowackiego Presova, Bratysławy  i austriackiej szkoły Villa Blanca z Innsbrucka.  Udział w konkursie pomaga młodym ludziom w zdobywaniu cennego doświadczenia oraz w rozwoju kariery. Oferuje również możliwość poszerzenia kulinarnych horyzontów, odkrywa i promuje talenty. 

Organizatorem konkursu był Zespół Szkół Gastronomicznych nr 1 w Krakowie we współpracy z Oddziałem Terenowym Agencji Rynku Rolnego w Krakowie, Małopolskim Stowarzyszeniem Kucharzy i Cukierników, Klubem Szefów Kuchni, Stowarzyszeniem Polskich Barmanów oraz Krakowską Kongregacją Kupiecką.

Honorowy patronat nad konkursem objęli: Wojewoda Małopolski Józef Pilch, Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa, Dyrektor Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego w Krakowie Piotr Serafin, Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, Małopolski Kurator Oświaty Barbara Nowak.

Rywalizacja konkursowa składała się z trzech konkurencji . Pierwsza z nich objęła zmagania kucharzy, druga barmanów kolejna zaś kelnerów. Wszystkie starania musiało wziąć pod uwagę konkursowe jury, stając przed niełatwym zadaniem wytypowania młodych talentów, wykazujących się szczególną oryginalnością tworzenia niezwykłych smaków potraw zaprezentowanych w odpowiedniej oprawie.

Kulinarne zmagania kucharzy zakończyły się wyłonieniem następujących laureatów:

Mateusz Ciurej z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych  w Tarnowie za Tatara ze śledzia podanego z obwarzankiem krakowskim, kawiorem  i ziemią z czarnych oliwek otrzymał I miejsce,
Patrycja Gwóźdź z Zespołu Szkół  Spożywczych, Chemicznych  Ogólnokształcących w Jarosławiu za  Bursztynową podróż przez smaki z dorsza z akcentem cydru gruszkowego w towarzystwie salsy ze ślimaka Morawskiego zdobyła II miejsce,
Emil Kasprzycki z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Małopolska Szkoła Gościnności w Myślenicach za Roladki z polędwiczki wieprzowej, karmelizowaną gruszkę w cieście filo, dip morelowo-anyżowy uzyskał III miejsce.

Gratulując laureatom, nagrody ufundowane przez Agencję Rynku Rolnego za miejsca I, II i III wręczył Dyrektor Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego w Krakowie, Pan Piotr Serafin. Życzymy sukcesów na ścieżce zawodowej oraz ogromnej pomysłowości i ogromu inspiracji podczas kolejnej edycji konkursu.

 

Informacje z Oddziałów Terenowych