Współpraca międzynarodowa

Materiał
siewny

Organizacja rynku mleka

PROW

Współpraca międzynarodowa

Owoce
i warzywa
w szkole

Mleko
w szkole

Pomoc
Żywnościowa

Analizy
i prognozy rynkowe

Rejestracja przedsiębiorców

Embargo rosyjskie

 

 

8 kwietnia 2017 roku w Zespole Szkół Gastronomicznych w Bydgoszczy odbyła się II edycja konkursu pt. ,,Tradycyjna kuchnia kujawsko-pomorska inspiracją dla młodych kucharzy’’. Celem konkursu, którego współorganizatorem był Oddział Terenowy Agencji Rynku Rolnego w Bydgoszczy było:

  • promowanie regionu kujawsko- pomorskiego oraz polskiej sztuki kulinarnej poprzez niezwykłe smaki,
  • kultywowanie, propagowanie i pogłębianie wiedzy o kulturze polskiej i tradycji kulinarnej regionu,
  • doskonalenie umiejętności kulinarnych, rozbudzanie inicjatywy, pomysłowości i kreatywności uczniów,

Poziom zaprezentowanym dań i deserów wzbudził uznanie wszystkich startujących ekip. Jury konkursowe  w składzie: pan Wojciech Kędzia, pan Marek Szczygielski, pan Łukasz Gościniak nie miało łatwego zadania przy ocenie  przygotowanych dań. W konkursie uczestniczyły cztery drużyny składające się z dwóch osób, które pracowały pod okiem trenera ze starszej klasy. Zwyciężyła ekipa w składzie: Samanta Folczyńska z klasy I i Kamil Poćwiardowski z klasy II, pracująca pod okiem Karoliny Kaczyńskiej z klasy IV. Przygotowała ona : dorsza bałtyckiego w cieście ziołowym na kaszy gryczanej palonej z grzybami leśnymi z sosem chrzanowym, karmelizowaną marchewką i grillowaną cukinią oraz deser; sernik tradycyjny z czekoladową kruszonką, żelką porzeczkową i pianką z powideł domowych. Komisja konkursowa przyznała dwa drugie miejsca dla ekipy Klaudii Trudnowskiej, która przygotowała: dorsza bałtyckiego pod chrupiącą panierką na kaszy pęczak z grzybami z purée marchewkowym z chili i sosem chrzanowym, chips z siemienia z grillowaną paprykę i chlorofilem  z kopru, a na deser - tradycyjny sernik pod śmietanową chmurką z konfiturą wiśniową oraz dla zespołu Bartka Wiśniewskiego,  który przygotował; dorsza w chrupiącej panierce na młodych szparagach z popcornem z kaszy gryczanej z dodatkiem warzywnego puree, a na deser  mus twarogowy na konfiturze wiśniowej z biszkoptem z mlecznej czekolady i powidłami z śliwki strzeleckiej.

Trzecie miejsce przypadło w udziale ekipie Adama Rzęskiego za smażonego dorsza z biszkoptem z kaszy jaglanej z pudrem grzybowym, sosem z szalotek z puree marchewkowym i chipsem z bekonu, a na deser racuszki twarogowe  z musem czekoladowym na ziemi orzechowej  z chipsem z pestek malin oraz sosem malinowym.

W czasie trwania konkursu dużym zainteresowaniem cieszył się  pokaz wędzenia ciepłym dymem bukowo-olchowym  pstrągów tęczowych, polędwiczki wieprzowej, wiejskiego serka koziego oraz degustacje wyrobów wędliniarskich; kiełbasy białej z mięsa koziego i wołowego, kiełbasy białej z jagnięciny i półgęska. Nagrody zwycięskim drużynom wręczał Wojciech Kędzia – Dyrektor OT ARR w Bydgoszczy

Informacje z Oddziałów Terenowych