Współpraca międzynarodowa

Materiał
siewny

Organizacja rynku mleka

PROW

Współpraca międzynarodowa

Owoce
i warzywa
w szkole

Mleko
w szkole

Pomoc
Żywnościowa

Analizy
i prognozy rynkowe

Rejestracja przedsiębiorców

Embargo rosyjskie

 

 

Kolejny z cyklu briefingów prasowych Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa (POPŻ) odbył się dnia 21.08.2017 r. w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie. Na spotkaniu podsumowano Podprogram 2016, który był realizowany w ramach POPŻ 2014 – 2020 w całym kraju, w tym   w województwie lubelskim.

Na Lubelszczyźnie w programie POPŻ uczestniczyły prawie wszystkie gminy, tj. 208 z 213 gmin, co stanowi 97,6% gmin w naszym regionie. Na terenie województwa lubelskiego  rozdysponowano 5 510 ton żywności, z czego większość ok. 5 200 ton pochodziła z magazynów znajdujących się na terenie województwa lubelskiego. Pomoc trafiła do 111 248 osób. W województwie lubelskim w ramach programu POPŻ zostały przeprowadzone 492 działania towarzyszące, które objęły 10 377 osób. W ramach działań odbywały się warsztaty dietetyczne, kulinarne dotyczące zdrowego żywienia, programy edukacyjne o zasadach zdrowego żywienia i przeciwdziałania marnowaniu żywności oraz warsztaty edukacji ekonomicznej.

Wzrasta jakość produktów oraz wartość produktów, w ostatnim czasie m.in. dodano składniki naturalne, zwiększono zawartość mięsa, a także uatrakcyjniono opakowania, które są wielokolorowe i podobne do opakowań istniejących na rynku. W podprogramie 2016 r. znajdowało się 16 produktów: makaron jajeczny, ryż biały, herbatniki, mleko UHT, ser podpuszczkowy dojrzewający, groszek z marchewką, fasola biała, koncentrat pomidorowy, powidła śliwkowe, gulasz wieprzowy z warzywami, filet z makreli w oleju, szynka drobiowa, szynka wieprzowa mielona, pasztet wieprzowy, cukier biały, olej rzepakowy.

W briefingu prasowym wzięli udział: Robert Gmitruczuk - Wicewojewoda Lubelski, ks. Wiesław Kosicki Dyrektor Caritasu Archidiecezji Lubelskiej, Marek Wojciechowski Dyrektor Oddziału Terenowego ARR w Lublinie, Anna Świeca z Dziennego Domu Senior Wigor, Anna Sieja – Wasilewska Biuro Wspierania Konsumpcji Agencji Rynku Rolnego.

Informacje z Oddziałów Terenowych