Współpraca międzynarodowa

Materiał
siewny

Organizacja rynku mleka

PROW

Współpraca międzynarodowa

Owoce
i warzywa
w szkole

Mleko
w szkole

Pomoc
Żywnościowa

Analizy
i prognozy rynkowe

Rejestracja przedsiębiorców

Embargo rosyjskie

 

 


GORZÓW WLKP.


Kolorowe burgery i owsiane ciasteczka stały się świetnym narzędziem do przekazania uczniom szkół podstawowych z okolic Zielonej Góry prawidłowych nawyków żywieniowych. Pani Agnieszka Migdałek w szkole gotowania „EnceRęce” zaproponowała właśnie takie innowacyjne zajęcia, które odbyły się z udziałem Agencji Rynku Rolnego OT w Gorzowie Wielkopolskim.

4, 11 i 12 kwietnia mali uczestnicy programów Owoce i warzyw w szkole oraz Mleka w szkole, po krótkiej pogadance dotyczącej zasad zdrowego odżywiania oraz korzyści płynących ze spożywania świeżych owoców i warzyw oferowanych na co dzień przez naszych producentów, przebrali się w fartuszki i sami uczyli się jak przyrządzić sobie smaczne i zdrowe posiłki.

Czy Im się to udało? Wystarczy spojrzeć na zdjęcia aby przekonać się, że przeprowadzone lubuskie lekcje zdrowia dały dzieciom dużo radości, a ich uśmiechu nie pohamowało by nawet wypicie soku z cytryny. Szkolną praktyką wszystkim uczestnikom warsztatów wstawiamy szóstkę z plusem.


KATOWICE


Spotkania w Szkołach Podstawowych w ramach „Lekcji zdrowia”

W dniu 4 kwietnia br. w Łaziskach Górnych i 10 kwietnia w Kobiórze (powiat pszczyński), pracownicy Agencji Rynku Rolnego Oddziału Terenowego w Katowicach wzięli udział w spotkaniach klas I – III edukacji wczesnoszkolnej w „Lekcjach zdrowia”, których głównym założeniem było przybliżenie informacji dotyczących zasad zdrowego trybu życia i odżywiania się oraz propagowanie zdrowego stylu życia.

Mając na uwadze to, że dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniach zostały nagradzane drobnymi upominkami ufundowanymi przez ARR.


KATOWICE


W ramach kształtowania zdrowych nawyków żywieniowych wśród najmłodszych uczniów szkół podstawowych, w dniach 27.03.2017 r. w Katowicach oraz 28 i 30 marca br. w Łaziskach Górnych pracownicy Sekcji Operacyjnej ARR OT w Katowicach przeprowadzili Lekcje zdrowia. W trakcie spotkań przeprowadzili prelekcje na temat zasad zdrowego odżywiania w postaci prezentacji multimedialnej. Celem spotkań była promocja programu ,,Owoce i warzywa w szkole’’ oraz ,,Mleko w szkole’’. Propagowanie zdrowych postaw żywieniowych u dzieci poprzez dostarczanie do szkół oraz zachęcanie do konsumpcji owoców i warzyw oraz mleka i przetworów mlecznych. W spotkaniach uczestniczyli uczniowie oraz grono pedagogiczne szkół.

 

 


OLSZTYN


„Lekcja zdrowia”, to kolejne działanie edukacyjne, zorganizowane przez Oddział Terenowy ARR w Olsztynie, które ma na celu wspieranie spożycia zdrowych produktów oraz kształtowanie właściwego modelu konsumpcji wśród dzieci z placówek oświatowych w ramach programów „Mleko w szkole” oraz „Owoce i warzywa w szkole” administrowanych przez Agencję Rynku Rolnego. 28 marca br. w zajęciach uczestniczyły dzieci z klasy III ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Ełku. Tematem lekcji było II śniadanie na bazie zdrowych produktów mlecznych, zbożowych i owocowo-warzywnych, które uczniowie przygotowywali samodzielnie pod czujnym okiem młodych kucharzy w Zespole Szkół nr 6 im. M. Kajki w Ełku. Wśród przygotowanych smacznych i zdrowych dań były min.: tortille z mąki razowej z dodatkami, bułeczki razowe z pastami i warzywami, koktajle owocowe czy ciasteczka owsiane z owocami. Oczywiście przed przystąpieniem do działań praktycznych dzieci wykazały się sporą wiedzą na temat prawidłowego odżywiania, którą utrwaliły układając „piramidę zdrowia” wspólnie ze starszymi kolegami i wychowawcami. Spotkanie zakończyło się degustacją kolorowych i bogatych w witaminy smakołyków. Warsztaty oprócz pozytywnego wpływu na wzrost świadomości w zakresie zdrowego odżywiania były również wspaniałą zabawą dla dzieci. W „Lekcji zdrowia” z dziećmi uczestniczył Wojciech Kossakowski Poseł na Sejm RP oraz Wojciech Cybulski Warmińsko-Mazurski Wicekurator Oświaty. Wydarzeniu tradycyjnie towarzyszyły regionalne i lokalne media: TVP3 Olsztyn oraz Radio Olsztyn.

 

]

 


KIELCE


W dniu 10-go marca br. w Szkole Podstawowej im. Karola Wojtyły w Radlinie odbyły się Lekcje Zdrowia pod hasłem „Smacznie, zdrowo, kolorowo”. Od samego rana w całej szkole unosił się zapach szczypiorku, papryki, ogórka. Stoły uginały się od zdrowych i smacznych owoców i warzyw. Agencja Rynku Rolnego Oddział Terenowy w Kielcach razem z nauczycielami przeprowadziła w szkole Lekcje Zdrowia, których tematem przewodnim było zdrowe odżywianie. Zajęcia miały  za zadanie przekonać dzieci do jedzenia produktów o wysokiej wartości odżywczej oraz pokazać, że przygotowywanie zdrowych posiłków nie jest wcale trudne. Część teoretyczna przeprowadzona była w formie zabawy podczas, której uczniowie wykazali się dużą wiedzą na temat zdrowego odżywiania. Następnie odbyła się część praktyczna – przygotowanie smacznych i zdrowych kanapek. Dzieci samodzielnie kroiły, układały produkty, tworząc na kanapkach wiosenne wzory . Przygotowane arcydzieła wyglądały bardzo apetycznie. Kolejną atrakcją było przygotowanie przez dzieci z pomocą nauczycieli  soków owocowo-warzywnych. Spotkanie zakończyło się degustacją kolorowych, bogatych w witaminy kanapek oraz smacznych soków.

Agencja Rynku Rolnego przygotowała również upominki, które sprawiły dzieciom dużą radość.

 

 


OLSZTYN


Propagowanie zdrowego odżywiania oraz kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych wśród najmłodszych to główny cel „Lekcji Zdrowia”, którą Oddział Terenowy Agencji Rynku Rolnego w Olsztynie zorganizował 9 marca 2017r. W zajęciach uczestniczyły dzieci integracyjne z klasy III w Szkole Podstawowej nr 25 z Oddziałami Integracyjnymi w Olsztynie. Jest to największa szkoła integracyjna w woj. warmińsko-mazurskim. Podczas wspólnej zabawy uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w zabawach plastycznych i quizach mleczno-owocowych. Konkursy były dla dzieci okazją do wymiany własnych ciekawych spostrzeżeń dotyczących zasad prawidłowego odżywiania oraz zdobycia nowej wiedzy o produktach mlecznych i owocowych i ich wpływie na rozwój organizmu młodego człowieka. Aktywność wszystkich dzieci została nagrodzona drobnymi nagrodami, które wręczył Dariusz Wasiela – Dyrektor OT oraz wspólną degustacją produktów mlecznych na zakończenie lekcji. Tematem zdrowego odżywiania zainteresowała się również regionalna TVP3 Olsztyn, której ekipa była obecna podczas zajęć i w głównym wydaniu „Informacji” zamieściła relację z wydarzenia.

 

Wydanie główne Informacji TVP 3 Olsztyn (relacja z wydarzenia)

 

 


ŁÓDŹ


Marzec to miesiąc, w którym pracownicy Agencji Rynku Rolnego poprowadzili w Szkole Podstawowej w gminie Dobroń w województwie łódzkim kolejną „Lekcję Zdrowia”. Uczniowie klasy II, wykazali się sporą wiedzą na temat prawidłowego odżywiania i właściwego trybu życia. Warto zaznaczyć, że nasze edukacyjne „Lekcje Zdrowia” cieszą się dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem zarówno uczniów jak również ich wychowawców. Część teoretyczna prowadzona przez pracowników OT ARR w Łodzi była przeplatana zabawą wdrażającą prawidłowe nawyki żywieniowe wśród uczniów. Spotkanie zakończyło się degustacją „specjałów”, które dzieci same miały możliwość przygotować z niewielką pomocą dorosłych. Na zakończenie maluchy otrzymały dyplomy uznania z rąk Pani Grażyny Czyżak Z- cy Dyrektora ARR OT w Łodzi.

Najważniejsze jest to, że przekazując dzieciom wiedzę o naturalnych produktach, kształtując umiejętności i postawy sprzyjające aktywności fizycznej, wpływamy na ich zdrowy styl życia i pracy, a tym samym całego społeczeństwa.

 

 

Informacje z Oddziałów Terenowych